Czy spotkałeś się wcześniej z rośliną, która tak pięknie wkomponowuje się w letnie rabaty jak werbena patagońska, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca? Pasuje prawie do każdego ogrodowego stylu. Najlepiej odnajduje się jednak w ogrodach angielskich czyli naturalistycznych. Sztywne pędy werbeny nadają kompozycjom roślinnym potrzebną wysokość oraz delikatny liliowy kolor. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tej niebanalnej roślinie, przeczytaj ten artykuł.

Opis rośliny

Werbena patagońska ( verbena bonariensis) pochodzi z Ameryki Południowej. Charakteryzuje ją bardzo długi okres kwitnienia: od lipca do października, a właściwie do pierwszych przymrozków. Dorasta do 120 -150 cm wysokości. Jej długie, sztywne pędy sprawiają, że jest często wykorzystywana na kwiat cięty. Chętnie odwiedzają ją motyle w poszukiwaniu nektaru. W naszym klimacie ginie wraz z nadejściem silniejszych mrozów. Nie jest to większym problemem w jej uprawie, bowiem bardzo obficie rozmnaża się przez samosiew.

Wymagania

Preferuje miejsca słoneczne i zaciszne. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jest odporna na suszę, ale podczas długotrwałych upałów wymaga podlewania. Jeśli nie zaopatrzysz jej w wodę zacznie zwieszać, a następnie zrzucać spodnie liście. Pamiętać należy przy tym o właściwej porze dostarczenia roślinie wody – zawsze wczesnym rankiem lub wieczorem. Wody nigdy nie należy lać bezpośrednio na liście lub kwiaty, aby ostre słońce nie spowodowało poparzeń rośliny. Jest rośliną łatwą w uprawie i nie wzgardzi żadnym miejscem, w którym mogłaby wykiełkować np. pomiędzy płytami chodnikowymi.

Bylina czy roślina jednoroczna

Werbena patagońska jest byliną wytrzymującą mrozy do około -12 stopni Celsjusza. Ponieważ w warunkach klimatycznych Polski możliwe są większe zimowe spadki temperatury, traktuje się ją raczej jak roślinę jednoroczną. Jeśli chcesz zaryzykować i potraktować werbenę jak bylinę licząc na łagodną zimę, musisz zapewnić jej ciepłe miejsce i zabezpieczyć warstwą ściółki. Zawsze warto jednak pozostawić kilka roślin wraz z kwiatostanem na rabacie w celu pozyskania z nich nasion.

Rozmnażanie z nasion

Nasiona werbeny wymagają chłodu, aby wykiełkować. Jeśli nie będziesz ingerować w procesy zachodzące w naturze, nasiona, które rozsiały się samoistnie, wzejdą, lecz niekoniecznie w miejscach, w których byś sobie tego życzył. Ze swojego doświadczenia wiem, że młode rośliny można bezproblemowo przesadzić na inne miejsce w ogrodzie. Jeśli chciałbyś uniknąć niekontrolowanyego rozmnażania się werbeny, zbierz nasiona i posiej w lutym lub marcu do doniczek. Werbena patagońska potrzebuje do wykiełkowania dość wysokiej temperatury w granicach 20-26 stopni Celsjusza. Gdy pojawi się pierwsza para liści właściwych rośliny możemy przesadzić pojedynczo do większych doniczek lub od razu w maju wprost do gruntu. Jeśli będziemy mieli chłodną wiosnę ( jak w roku 2021), a gleba jaką dysponujemy nie nagrzewa się zbyt szybko ( nie jest przepuszczalna), wówczas pierwsze wschody w gruncie mogą się pojawić nawet dopiero w drugiej połowie czerwca.

Zastosowanie werbeny patagońskiej

Jak już wspomniałam na wstępie werbena patagońska to roślina wspaniale pasująca do ogrodów lub rabat w stylu angielskim. Styl angielski (naturalistyczny) to taki, w którym rośliny sadzimy w sposób jak najbardziej odpowiadający temu, co spotkamy w naturze: grupujemy je w większych ilościach w sposób nieregularny, tworząc plamy koloru z poszczególnych gatunków, nie wyznaczamy równych rabat i unikamy sadzenia w rzędach, czyli inaczej mówiąc unikamy uporządkowania. Ta wspaniała roślina równie dobrze wzbogaci swoją strukturą i barwą rabaty zaprojektowane z traw jak piórkówka japońska lub wschodnia ( pięknie komponuje się z odmianą Karley Rose) czy miskant. Doda również blasku nasadzeniom w stylu rustykalnym czy rabatom preriowym.

rustykalna aranżacja z werbeną patagońską w arboretum w Wojsławicach
Odporność na choroby i szkodniki

Werbena nie jest atakowana przez szkodniki. Sztywne, szorstkie łodygi oraz liście mogą być atakowane przez chorobę o nazwie mączniak prawdziwy. Porażone części roślin są pokryte białym nalotem grzybni, który przypomina mąkę, stąd nazwa. Rozwojowi mączniaka sprzyja duże zagęszczenie roślin, co skutkuje słabą cyrkulacją powietrza pomiędzy roślinami oraz dobowe wahania temperatury. Przyczyną może być również przenawożenie azotem.

Ciekawostka

Werbena patagońska została wyróżniona nagrodą Award of Garden Merit jako roślina przyjazna środowisku przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

werbena patagońska przyciąga motyle
Rusałka pawik na kwitnącej werbenie

Comments (3)

  1. Odpowiedz

    I think youve produced some actually interesting points. Not as well many people would truly think about this the way you just did. Im really impressed that theres so significantly about this topic thats been uncovered and you did it so properly, with so very much class. Good one you, man! Really excellent stuff here.

    • Odpowiedz

      Thank you very much for your kind words. I try to describe the topic exhaustively and describe my own experiences in growing plants. I invite you to read new articles from my website.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *