Najpopularniejsze w uprawie kukliki, takie jak kuklik zwisły ( Geum rivale), kuklik szkarłatny ( Geum coccineum) oraz kuklik chilijski ( Geum chiloense) kwitną w zależności od gatunku i odmiany od kwietnia aż do sierpnia. Te skromne, mrozoodporne byliny zachwycają ciekawą kolorystyką swoich kwiatów. Jeśli zapewnisz im właściwe warunki uprawy i posadzisz je w grupach, będą prawdziwą ozdobą ogrodu.

pomarańczowe kukliki w towarzystwie kocimiętki ( Nepeta)

Najlepsze stanowisko dla kuklika

Choć lubią słońce, nie będą się w większości dobrze czuły wystawione przez cały dzień na jego palące promienie. Kuklik chilijski wykazuje się większą tolerancją na silne nasłonecznienie od kuklika zwisłego i szkarłatnego. Te dwa ostatnie gatunki do optymalnego wzrostu potrzebują zacienienia w najgorętszej porze dnia. Kukliki lubią umiarkowanie wilgotne podłoże, ale gleba do ich uprawy nie może być podmokła. Dodatkowo zimowe zastoje wody mogą być dla nich wręcz zabójcze. Zapewnij im przepuszczalne, dobrze drenujące się podłoże i stałą wilgotność w czasie wzrostu, a poczują się uszczęśliwione. Szczególnie ważna jest dla nich wilgoć w czasie kwitnienia oraz zawiązywania nasion. W okresach letniej suszy nie możesz zapomnieć o podlewaniu.

kwiat kuklika ogrodowego( Geum hybridum) w całej okazałości

Kukliki i ich pielęgnacja

Na przedwiośniu oczyść rośliny ze starych i uszkodzonych liści oraz wzbogać podłoże wokół nich kompostem. Kukliki nie należą do długowiecznych roślin, dlatego co parę lat ( co 3-5 lat) należy je odmłodzić przez podział. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatów, co przedłuży kwitnienie tych urokliwych roślin. W tym celu usuwaj całe kwiatostany u podstawy, gdy tylko większość pojedynczych kwiatków zacznie więdnąć.

Rozmnażanie

Wspomniany wyżej zabieg pielęgnacyjny jakim jest odmładzanie roślin może być równocześnie traktowany jako rozmnożenie kuklików. Niektóre gatunki, jak np. kuklik chilijski możesz bez trudu rozmnożyć za pomocą nasion – są one z łatwością dostępne w handlu. Nasiona wysiewa się w maju lub w czerwcu, a uzyskane w ten sposób rośliny przesadza się na miejsca stałe w sierpniu. Najlepsza odległość pomiędzy sadzonkami to 25-30 cm.

Kukliki i ich zastosowanie

Kukliki to rośliny doskonale pasujące do kompozycji w stylu naturalistycznym. Kuklik szkarłatny oraz zwisły, które dorastają najczęściej do 30-40 cm wysokości, najlepiej prezentują się posadzone w większych grupach na obrzeżach rabat, na skalniakach oraz w pobliżu oczek wodnych. Pięknie komponują się z np. z żurawkami. Dorastający do 40-60 cm kuklik chilijski to niezastąpiony składnik średniego piętra rabat bylinowych oraz większych skalniaków. Dobrze dobranym dla niego towarzystwem będzie ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) . Te wdzięczne rośliny bardzo dobrze odnajdują się w kompozycjach tworzonych w pojemnikach – nie zapomnij o regularnym podlewaniu ! Wszystkie kukliki można stosować na kwiat cięty – w wazonie zachowują świeżość przez około tydzień.

Najpopularniejsze odmiany

Wśród kuklików chilijskich prym wiedzie odmiana „Mrs. J. Bradshaw” o czerwonej barwie kwiatów oraz złotożółta „Goldball”. Bardzo popularną ostatnio odmianą, wywodzącą się od kuklika chilijskiego i należącą do tzw. serii koktajlowej ( Geum Cocktails Series) jest „Mai Tai” o pastelowej kolorystyce kwiatów. Dopiero co rozwinięte kwiaty mają barwę morelowo – łososiową, starsze, przekwitające, stają się różowawe. ( zdjęcie poniżej ). Jest to bardzo obficie kwitnąca odmiana, potrafiąca zawiązać do nawet 130 kwiatów na jednej roślinie. Najbardziej popularne odmiany kuklika szkarłatnego to: „Eos” o żółtozielonej barwie liści i pomarańczowych kwiatach oraz np. „Primrose Cottage” o morelowej barwie płatków. Kukliki zwisłe to np. odmiany : „Pink Fluffy”, o jasnoróżowych, fantyzyjnie postrzępionych płatkach, „Flames of Passion” o półpełnych kwiatach w kolorze płomiennej rubinowej czerwieni. Ta odmiana charakteryzuje się bardzo długim kwitnieniem: od maja do lipca. Ciekawostką jest pochodzenie tej rośliny. Została ona wyhodowana przez słynnego, holenderskiego architekta krajobrazu – Pieta Oudolf.

Starsze i młodsze kwiaty kuklika Mai Tai mają odmienną barwę
kuklik Mai Tai – świeżo rozwinięte kwiaty mają kolor morelowo-łososiowy

Kukliki – choroby i szkodniki

Pod tym względem kukliki powinny znaleźć się na liście najbardziej pożądanych roślin każdego ogrodnika. Innymi słowy większość chorób i szkodników omija je szerokim łukiem. Także ślimaki !

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *