Ostnica cieniutka syn. mocna ( Stipa tenuissima ) faluje przy najmniejszym podmuchu wiatru. Jej wyjątkowa uroda – delikatne liście i zwiewne kwiatostany pozwala na umieszczenie jej w szeregu najpiękniejszych niskich traw ozdobnych. Ostnica doda bez wątpienia lekkości każdej ogrodowej kompozycji. Ta malownicza roślina może przysporzyć jednak problemów w uprawie, a największym z nich jest jej przezimowanie.

ostnica cieniutka to malownicza niska trawa ozdobna
ostnica cieniutka falująca na wietrze

Ostnica cieniutka – pochodzenie rośliny i jej charakterystyka

Meksyk i sąsiedni Teksas oraz południowoamerykańskie stepy Patagonii to naturalne środowisko ostnicy. Jej przewieszające się fontannowo i bardzo cienkie, owłosione od spodu liście tworzą gęste, okrągłe kępy. Liście mają soczystą, jasnozieloną barwę. Rośliny wraz z kwiatostanem osiągają wysokość do 60 cm i kwitną od czerwca do września. Pojawiające się wówczas wiechy kwiatostanowe mają jedwabisty połysk. Już przy najlżejszym ruchu powietrza kołyszą się one jak srebrne grzywy. Jesienią tracą niestety swój blask, przebarwiając się na słomkowożółty kolor. Jednak przez całą zimę utrzymują się na roślinie.

Stanowisko i wymagania glebowe

Ostnica oczekuje przepuszczalnej i lekkiej gleby oraz stanowiska w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Choć stipa jest rośliną wieloletnią, to w naszych warunkach klimatycznych może w sroższe zimy wystąpić problem z jej przezimowaniem. Jednak w większości rejonów Polski ( oprócz terenów położonych w północno-wschodniej części ) istnieje możliwość przetrwania okresu zimy przez ostnicę. Jeśli dobrze zdrenujemy podłoże, umożliwiając zimą lub na przedwiośniu odpływ nadmiaru wody powstałej po topniejącym śniegu lub w przypadku obfitszych opadów deszczu, szanse ostnicy na pozostanie na następny sezon w naszym ogrodzie znacząco wzrosną. Dobrym pomysłem jest również uprawa w miejscu, gdzie z pewnością nie będzie się gromadzić woda – na naturalnym podwyższeniu terenu lub specjalnie utworzonych rabatach wzniesionych.

Ostnica cieniutka – rozmnażanie

W zasadzie w grę wchodzi jedynie rozmnażanie generatywne, czyli poprzez wysiew nasion. Jeśli jeszcze nie masz ostnicy w swoim ogrodzie bez trudu możesz nabyć nasiona tej rośliny w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Nasiona wysiewamy w marcu do doniczek lub na paletki pod osłonami. W temperaturze 15-20 stopni Celsjusza potrzeba od 3-4 tygodni, aby pojawiły się pierwsze wschody. Na miejsce stałe przenosimy ostnicę w maju. Rośliny sadzimy w rozstawie 30 x 30 cm. Jeśli posiadasz już stipę – zbierz dojrzałe nasiona z traw – poprzez ich wyczesanie i postępuj jak wyżej. Ostnica rosnąca w odpowiednich dla niej warunkach daje obfity samosiew. Wystarczy poszukać jej siewek i posadzić w nowym miejscu. Ponieważ trawa nie tworzy zbyt rozbudowanych kęp rozmnażanie jej poprzez podział nie jest zalecane. Podzielone części mogą nie być już tak żywotne jak roślina z której zostały pozyskane.

Ostnica cieniutka – cięcie

Pierwszą kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy trawy ozdobne w ogóle należy przycinać przed nadejściem zimy. Zwolennicy perfekcyjnie uprzątniętych po sezonie rabat często sięgają po sekator już pod koniec jesieni. I niepotrzebnie. Pozostawione na zimę pędy traw chronią roślinę przed chłodem oraz wilgocią. A ponadto są wspaniałą ozdobą zimowych ogrodów – oszronione lub przyprószone śniegiem prezentują się wręcz zjawiskowo. Jeśli jednak upieramy się przy cięciu przed nastaniem zimy to należy ostnicę skrócić nie więcej niż o połowę. Zbyt krótkie przycięcie lub przeprowadzone zbyt późno może doprowadzić do wypadnięcia rośliny. Druga sprawa to przycinanie na wiosnę. Ewentualne skrócenie powinno być zrobione również wtedy niezbyt nisko i zalecane jest raczej tylko na glebach bardzo lekkich – piaszczystych. Charakterystyczna dla okresu wczesnej wiosny wilgoć może tu znowu doprowadzić do obumarcia trawy. Dlatego zdecydowanie jednak bardziej polecane jest wyczesywanie zaschniętych części. Ostnica potrzebuje pewnej dawki ciepła, aby wznowić wzrost na wiosnę. Dosyć długo utrzymuje brązowe zabarwienie i wygląda na obumarłą.

Inne problemy w uprawie ostnicy

Może zdarzyć się w okresie jesiennym, że stipa oraz inne trawy ozdobne zaczynają się pokładać. Należy zwrócić wówczas uwagę, czy nasza ostnica nie została posadzona na zbyt żyznej lub ciężkiej, gliniastej glebie. Zbyt bogate w składniki pokarmowe lub zbite podłoże gromadzi wodę opadową, której nie brakuje w okresie jesieni. Gatunki traw, które preferują jak stipa suche stanowiska ( choć czasem również te, które lubią więcej wilgoci w glebie ), tracą wtedy swój wyprostowany pokrój. Ostnicy nie należy też w żadnym wypadku nawozić. Naprawdę najbardziej okazale prezentuje się ona rosnąc na bardzo ubogich, piaszczystych glebach.

Zastosowanie ostnicy

Ostnicę można sadzić pojedynczo, pomiędzy innymi roślinami, ale również w dużych grupach. Z powodzeniem sprawdzi się również jako uprawiana w pojemnikach. Stipa nadaje się do ogrodów żwirowych, naturalistycznych oraz skalnych. Roślina zadowoli także amatorów tzw. zielonych dachów.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *