Nieco zapomniane kwiaty dwuletnie rzadko mają swoich reprezentantów w ogrodach ozdobnych. Poza cieszącymi się niesłabnącym zainteresowaniem bratkami, powracającą do łask naparstnicą purpurową oraz tworzącą niebieskie obłoczki na wiosennych grządkach niezapominajką, właściwie w ogrodach nieobecne. A szkoda, bo stanowią cenne urozmaicenie wiosennych i wczesnoletnich rabat. W tym artykule przedstawiam trzy gatunki roślin, których pełen rozwój odbywa się w dwóch sezonach wegetacyjnych.

Miesiącznica roczna, miesięcznica ( Lunaria annua)

Miesiącznica w trakcie kwitnienia

Uprawiana jako dwuletnia. Możliwa jest również uprawa jako rośliny rocznej z rozsady. Dla wielu znana głównie z pojawiających się jesienią srebrnych łuszczyn, którym zawdzięcza swoją potoczną nazwę – judaszowe srebrniki lub srebrniki Judasza. Te ostatnie można z powodzeniem wykorzystać jako dodatek do np. suchych bukietów lub kompozycji mieszanych, w których są dodatkiem do żywych roślin. Mnie w tej roślinie zachwycają kwiaty : różowo-fioletowe, stanowiące na rabacie tło np. dla późnych odmian tulipanów. Tworzą również ciekawe kompozycje z naparstnicami, czosnkami ozdobnymi, irysami czy orlikami. Znana jest również odmiana Variegata o biało obrzeżonych liściach i czerwonopurpurowych kwiatych czy Alba Variegata, u której mamy do czynienia zarówno z białymi brzegami blaszek liściowych jak i kwiatami w tym samym kolorze.

judaszowe srebrniki

Wieczornik damski ( Hesperis matronalis)

Często można go pomylić z poprzednim gatunkiem, bowiem obie rośliny należą do tej samej rodziny, czyli kapustowatych i są bardzo do siebie podobne. To co wyróżnia wieczornik, to jego piękny intensywny zapach. Jest on wyczuwalny zwłaszcza wieczorem, dlatego nazwa rośliny jest tutaj nieprzypadkowa. Roślina osiąga wysokość do 100 cm, pełnia kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Gdy kwiatostany przekwitną możesz spróbować nisko przyciąć pędy i tym samym zachęcić rośliny do powtórnego kwitnienia późnym latem. Wieczornik wysiewa się po zawiązaniu nasion na rabatach, na których rośnie, gwarantując nam tym samym kontynuację kwitnienia w następnym sezonie.

kwiatostan wieczornika damskiego

Co różni obie rośliny

Inaczej wyglądają liście. W przypadku wieczornika są one wyraźnie węższe-lancetowate i ciemnozielone. Miesiącznica ma liście sercowate, ( szersze u nasady i węższe na końcu) o jasnozielonej barwie. Rośliny różnią się również wyglądem łuszczyn zawierających nasiona. U wieczornika są one wąskie, u miesiącznicy okrągławe, tzw. judaszowe srebrniki.

tak zimuje miesiącznica
zimujące rozety wieczornika

Firletka kwiecista lub wieńcowa ( Lychnis coronaria)

Mnoży się z nasion w takim tempie, że w moim ogrodzie mogłabym ją już uznać za chwast. Jest jednak na to zbyt atrakcyjna: karminowy róż kwiatów w połączeniu z szarością liści i łodyg to zbyt ciekawe połączenie dla ewentualnego ogrodowego banity.

firletka kwiecista

Znana jest również białokwitnąca odmiana Alba. Firletka dorasta do 75 cm wysokości, a termin jej kwitnienia przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. Ma krzaczasty pokrój, a pojedyncze kwiatki osadzone są na długich łodygach.

Wymagania jakie mają kwiaty dwuletnie

Kwiaty dwuletnie jak wieczornik oraz miesiącznica wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych. Obie rośliny potrzebują stale wilgotnej gleby. Podłoże dla ich uprawy powinno być ciepłe, żyzne i przepuszczalne. Firletka z kolei jest odporna na suszę, najodpowiedniejsze jest dla niej stanowisko słoneczne. Nie toleruje zalewania podłoża. Wszystkie trzy rośliny z łatwością rozmnażają się za pomocą nasion. Jeżli pozwolisz się im wysiać w miejscu, w którym rosły, uważaj, aby podczas plewienia nie usunąć młodych roślin – rozet liści, w postaci których kwiaty dwuletnie zimują. W przypadku mroźnych i bezśnieżnych zim, możesz te rozety przykryć gałązkami świerku lub jodły.

Jak wykorzystać kwiaty dwuletnie na rabatach

Aby uzyskać odpowiedni efekt wizualny wspomniane wyżej rośliny powinieneś sadzić na rabatach w grupach – po kilka sztuk. W ten sposób stworzysz intensywne plamy koloru przyciągające wzrok. Jeśli jednak posadzisz firletki, wieczorniki czy miesiącznice pojedynczo, będą one sprawiały wrażenie, jakby znalazły się tam przypadkowo i raczej niewiele wniosą swoją obecnością do całości kompozycji.

Comments (2)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *