Gdy na zewnątrz ponuro i bezbarwnie – zakwitają ciemierniki. W zimowym ogrodzie te niezwykłe rośliny nie mają prawie żadnej konkurencji. Płatki ich dużych kwiatów mają często na wewnętrznej stronie kropki, cętki oraz żyłki. U gatunku Helleborus niger (ciemiernik biały) kwiaty w trakcie przekwitania stają się stopniowo zielone, cały czas utrzymując się na roślinie. W tej nowej odsłonie ciemierniki są równie interesujące.

Jakie wymagania mają ciemierniki

Odpowiednie dla nich stanowisko powinno byń ciepłe i osłonięte od wysuszających wiatrów. Ciemierniki nie lubią bezpośredniego słońca, dlatego zaciszne i umiarkowanie wilgotne miejsca pod drzewami lub krzewami liściastymi są dla nich idealne. Gleba powinna być próchnicza i wapienna, czyli posiadać zasadowy odczyn. Wybierając miejsce dla tych oryginalnych roślin trzeba starannie dobrać im towarzystwo, unikając gatunków kwasolubnych. Z tego powodu posadzenie ciemierników pod np. magnolią lub w sąsiedztwie różaneczników nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

grupa kwitnących ciemierników w kolorach białym i różowym
kwitnące ciemierniki

Jak zadbać o właściwą glebę

Aby zapewnić ciemiernikom podłoże o odpowiednim pH warto co roku wiosną rozsypać wapno ogrodnicze wokół pędów. Ciemierniki to rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Jeśli tylko zapewnisz im przepuszczalną ziemię, bogatą w materię organiczną (np. kompost), odwdzięczą się obfitym kwitnieniem. Ważna jest również dbałość o stałą wilgotność podłoża. Decydującą rolę odgrywa tu pora letnia, gdy tworzą się zawiązki kwiatów.

Jak rozmnażać rośliny

Można je rozmnażać zarówno przez wysiew nasion jak i podział roślin. Jeśli korzystasz z tej pierwszej metody, wysiej nasiona bezpośrednio po zbiorze. Charakteryzują się one krótką zdolnością kiełkowania i zbyt późno wysiane mogą wykiełkować słabo lub nie wykiełkować w ogóle. Dzielić natomiast możesz dobrze rozrośnięte kępy roślin. Najlepszym terminem do przeprowadzenia tego zabiegu jest maj. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego wiosną, wykorzystaj porę wczesnojesienną – wrzesień. Chcąc rozmnożyć ciemiernik wschodni ( Helleborus orientalis) zrób to właśnie przez podział. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że zachowa on cechy rośliny matecznej. Jeśli jednak masz duszę eksperymentatora – wysiej zebrane nasiona i poczekaj na efekty.

Kwitnienie ciemierników

Pora kwitnienia zależy od temperatur występujących w zimie. Kwiaty pojawiają się najczęściej na przełomie lutego i marca. Gdy będziemy mieli do czynienia z cieplejszą niż przeciętna zimą, ( lub w cieplejszych rejonach) kwiaty mogą się otwierać już pod koniec grudnia. I nie straszny im jest śnieg, spod którego się wyłaniają, choć przy większych mrozach mogą przemarzać. Zabiegiem przyspieszającym kwitnienie jest usunięcie jesienią połowy liści. Czasem jest to jednak ryzykowne, bo liście to ochrona przed mrozem dla rozwijających się pąków i kwiatów. Niektórzy pozbywają się liści ze względów estetycznych, ponieważ te starzejąc się brązowieją, co z pewnością nie dodaje uroku roślinom. Jeśli jednak zdecydujesz się na usunięcie liści – miej pod ręką np. gałązki iglaków, którymi okryjesz rośliny w razie mrozów. Uważaj jednak, aby przy tych operacjach nie uszkodzić tego co najcenniejsze, czyli kwiatów.

Ciemierniki czasem chorują

W przypadku nieodpowiednio dobranego stanowiska może rozwinąć się choroba grzybowa – plamistość. Na porażonych liściach pojawiają się wówczas brązowo-czarne plamy wielkości około 2 cm, które rozprzestrzeniają się począwszy od brzegów liści. W razie porażenia pędów – mogą się nie rozwinąć kwiaty. Aby choroba nie przybierała na sile, należy na bieżąco usuwać zaatakowane przez grzyba liście. I jeszcze raz dla przypomnienia: zaopatrz Twoje ciemierniki w próchniczą i bogatą w wapń glebę, i posadź na zacienionym lub częściowo zacienionym miejscu. Często brązowienie, a następnie czernienie liści to uszkodzenia mrozowe( aby tego uniknąć zastosuj ściółkę lub włókninę) lub spowodowane przez słońce – w przypadku niedostatecznie zacienionego stanowiska.

Z domu do ogrodu

Kupując pięknie kwitnące rośliny przeznaczamy je często do dekorowania domu czy mieszkania. Pod dachem cierpią często z powodu deficytu światła i zbyt wysokich temperatur. Aby wydłużyć ich kwitnienie, staraj się je trzymać przez większość czasu w chłodnych pomieszczeniach. Wraz z nastaniem wiosny, po uprzednim zahartowaniu, posadź w ogrodzie. W ten sposób będziesz mógł na stałe czerpać radość z ich nietuzinkowej urody.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *