Naparstnice jeszcze do niedawna były kojarzone z wiejskim ogrodem lub skrajem leśnej polany. Te majestatyczne rośliny przeżywają obecnie swój renesans, na nowo odkrywane przez miłośników roślin ozdobnych. To wprost idealna propozycja do ogrodów naturalistycznych i kompozycji w pojemnikach. Co powinieneś o nich wiedzieć ?

Co preferują naparstnice

Półcień, żyzna gleba wzbogacona kompostem z dodatkiem gliny oraz wilgoć w podłożu. Odczyn gleby: od lekko kwaśnego do obojętnego. Jeśli spełnisz te warunki, rośliny będą się czuły w twoim ogrodzie jak ryby w wodzie. Gdy nie dysponujesz częściowo zacienionym miejscem, nic nie szkodzi, możesz je posadzić również w słońcu. Nie możesz jednak wówczas zapomnieć o tym, by dostarczyć glebie odpowiedniej dawki wilgoci. Aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu podłoża, wyściółkuj rabatę, na której rosną naparstnice. Unikaj gleb suchych – w trakcie upałów liście i pędy będą więdły z powodu braku wody w podłożu, a Ty nie nadążysz z podlewaniem. Jeśli twoje naparstnice rosną na otwartej przestrzeni, podeprzyj je palikami, by nie wywracały ich silniejsze podmuchy wiatru.

Kwitnienie

Na przełomie maja i czerwca zaczynają się pojawiać kwiatostany wyrastające z rozet liści. Pędy osiągają wysokość ok. 80 – 150 cm i obsypane są dziesiątkami kwiatów w kształcie naparstków lub dzwoneczków, tworząc wydłużone kwiatostany. Kwiaty otwierają się zawsze od dołu do góry. Naparstnice kwitną do sierpnia, czasem września. Najpopularniejsza w naszych ogrodach Digitalis purpurea czyli naparstnica purpurowa ma najczęściej kwiaty w kolorze purpurowoczerwonym. Zdarzają się również białokwitnące odmiany, np. „Alba”, „Virtuoso White” czy „Pam’s Choice”.

rabata z białokwitnących roślin - w tle naparstnice
rabata w białym kolorze – w tle naparstnice

Rośliny przyjazne zapylaczom

W dobie dbałości o jak największą dostępność pokarmu dla owadów zapylających, obecność w ogrodzie roślin, które są jego dostarczycielami jest bardzo ważna. Pszczoły i trzmiele odwiedzają naparstnice w poszukiwaniu pyłku i nektaru. Obecne we wnętrzu płatków charakterystyczne plamki to drogowskazy wskazujące owadom drogę do pokarmu i surowca, z którego powstaje miód. W przypadku roślin, których kwiaty są wydłużone – jak u naparstnicy, dostęp do nektaru jest utrudniony. Trzmiele i niektóre gatunki pszczół ( np. zadrzechnie) wybierają czasem drogę na skróty wygryzając otwory w płatkach. Z takich udogodnień korzystają wówczas pszczoły miodne, dostając się tą drogą do nektaru. Niestety w ten sposób może nie dojść do zapylenia rośliny, a w efekcie jego braku – nie wytworzą się nasiona.

Inne gatunki i odmiany

Wszyscy znamy najbardziej popularny gatunek jakim jest naparstnica purpurowa. W jego obrębie wyhodowano szereg odmian o zróżnicowanym kolorze kwiatów: od białego poprzez różne odcienie różu po łososiowy. Rodzimym gatunkiem spotykanym w ogrodach ozdobnych jest naparstnica zwyczajna – Digitalis grandiflora o żółtych kwiatach i gładkich, ciemnozielonych liściach.

dwie naparstnice zwyczajne w trakcie kwitnienia
naparstnica zwyczajna

Jak rozmnażamy naparstnice

Wszystkie kwiaty dwuletnie, do grona których należy również naparstnica, bardzo łatwo rozmnażamy przez wysiew nasion. Najlepszym do tego terminem jest wiosna – maj i czerwiec. Pozyskane w ten sposób siewki należy przepikować, a następnie jesienią przesadzić na miejsce stałe. W następnym roku z rozet liści wyrosną kwitnące pędy.

Zastosowanie roślin

Oprócz wiejskich rabatek, pełnych fantazji i obfitości różnych gatunków nasadzeń naturalistycznych, możesz wykorzystać naparstnice również w inny sposób. Na balkonie i tarasie, w dużych pojemnikach posadź rośliny solo lub w połączeniu z innymi gatunkami np. żurawkami, petuniami, kocimiętką czy szałwią omszoną. Ciekawe połączenia uzyskamy z niskimi trawami ozdobnymi lub turzycami. Nowym trendem jest włączenie naparstnic do nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów. Surowość formy zostaje tutaj przełamana przez dodatek roślin pochodzących wprost z natury. Naparstnice to również cenne kwiaty cięte.

Naparstnice – choroby i szkodniki

Rośliny rzadko atakowane są przez choroby grzybowe. Czasem na naparstnicach mogą się pojawiać mszyce. Naparstnica nie jest na szczęście przysmakiem ślimaków. Aby rośliny wzmocnić, warto podlewać je w sezonie wegetacyjnym gnojówkami na bazie np. pokrzyw czy skrzypu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *