Piwonie ( peonie) kojarzą się nam często z babcinym, wiejskim ogrodem i jego idylliczną atmosferą. Te niezwykle długowieczne rośliny, mogące pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, to jednocześnie jedne z najstarszych kwiatów ogrodowych. Kwitnące w maju i czerwcu są zarówno ozdobą bylinowych rabat, jak również idealną propozycją na trawnik. W tym wypadku efektownie prezentują się zarówno pojedyncze rośliny, jak i nasadzenia grupowe. A co lubią peonie?

kwitnące na różowo piwonie
piwonie kwitną już pod koniec maja

Piwonie kochają słońce

Warunkiem decydującym o powodzeniu w uprawie gatunków wieloletnich jest dobór właściwego stanowiska. Piwonie należą do roślin, które najlepiej rozwijają się i obficie kwitną, gdy mają odpowiednią ilość światła. Inaczej mówiąc – preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, czyli takie, w których pozostaną przez co najmniej pół dnia oświetlone przez słońce. Warto o tym pamiętać, gdy planujemy je posadzić w pobliżu drzew o gęstej koronie, które z biegiem lat mogą nadmiernie zacienić rośliny. Większość gatunków ( w tym p. chińska i lekarska) najlepiej udaje się na stanowiskach o zachodniej wystawie, ponieważ świetnie czują się w promieniach popołudniowego słońca. Z kolei piwonia krzewiasta bardziej ucieszy się z wystawy wschodniej, która zapewni ochronę dla jej dużych i równocześnie bardzo delikatnych kwiatów.

Peonie lubią urodzajną, wilgotną i niezbyt lekką glebę

i najlepiej rosną na glebach gliniasto-piaszczastych, dostatecznie przepuszczalnych. Na glebach lżejszych rośliny lepiej się rozrastają, zyskując na ilości pędów oraz liści, lecz odbywa się to kosztem kwitnienia. I odwrotnie: uprawa na podłożu cięższym ( gliniastym) sprzyja obfitszemu kwitnieniu i intensywniejszej barwie kwiatów. Piwonie są odporne na przesuszenie, choć na glebach bardzo piaszczystych długotrwała letnia susza może być powodem braku kwitnienia w następnym roku. Okresem, w którym piwonie są szczególnie wrażliwe na suszę jest kwitnienie roślin. Jeśli nie dostarczysz wówczas korzeniom wody, mogą nie otworzyć się wszystkie pąki. Wynika z tego, że gwarancją sukcesu jest zapewnienie roślinom wilgoci w trakcie wegetacji. Z kolei gleby podmokłe są częstą przyczyną gnicia korzeni.

Piwonie powinno się nawozić

Ten gatunek roślin wymaga do intensywnego wzrostu systematycznego dokarmiania. Wiosną, gdy pojawią się pierwsze pędy, rozsyp wokół nich warstwę kompostu. Taki zabieg powtórz również jesienią. Dodatkowo wiosną oraz latem dobrze jest podać nawóz azotowy.

Nie zakwitną posadzone zbyt głęboko

Częstym zmartwieniem miłośników piwonii jest brak kwitnienia, które może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich jest zbyt gębokie umieszczenie kłączy w podlożu. Sadzonki powinny mieć co najmniej 3 pąki i należy je posadzić nie głębiej niż pod 5-cio centymetrową warstwą podłoża. U piwonii krzewiastych miejsce szczepienia powinno się znaleźć na głębokości nie większej niż 10 cm. Niestety przez parę najbliższych lat po posadzeniu piwonie raczej nie zakwitną, aklimatyzując się do nowych warunków. Mając to na uwadze przesadzaj tylko rośliny, u których wytwarzanie kwiatów wyraźnie słabnie, które chcesz podzielić lub takie, którym chcesz zapewnić lepsze warunki do wzrostu.

Piwonie lubią spokój

Peonie są roślinami mogącymi rosnąć w jednym miejscu przez dziesięciolecia. I im dłużej pozostają na jednym stanowisku, tym obficiej kwitną. Nie są ekspansywne, ale nie lubią sąsiedztwa roślin – zwłaszcza krzewów, z którymi w miarę upływu czasu będą konkurowały o składniki odżywcze. Należy uważać, aby w trakcie prac pielęgnacyjnych wokół roślin nie naruszać ich korzeni.

Wymagają podpór

Zanim rośliny wytworzą pąki kwiatowe, najlepiej w maju – gdy roślina znajduje się już w fazie intensywnego wzrostu, trzeba je podeprzeć. Ciężkie kwiaty peonii, smagane wiatrem i przygniatane deszczem mają tendencję do pokładania się. Taki kontakt z podłożem grozi dodatkowo rozwojem chorób grzybowych. Zabiegu podparcia roślin nie możesz wykonać zbyt późno- gdy pędy raz się wykrzywią, ich podparcie niestety nie sprawi, że odzyskają swój poprzedni atrakcyjny pokrój. Podporę możesz wykonać z kilku palików wbitych w ziemię i połączonych sznurkiem.

Co jeszcze jest dla piwonii ważne

Usuwaj na bieżąco przekwitające kwiatostany. Jest to bardzo ważne, ponieważ płatki kwiatów opadające na liście przyczyniają się do rozwoju szarej pleśni. Nie pozostawiaj na roślinie pędów nasiennych, dlatego że osłabiają rośliny. Nie spiesz się z usuwaniem liści, bo osłabisz kwitnienie piwonii w następnym sezonie – zrób to dopiero w końcu października.

Piwonie w wazonie

Jeśli chcesz ściąć kwiaty do wazonu, zrób to w momencie otwierania się pąków. Zbyt wczesne zerwanie pędów, na których pąki są jeszcze zamknięte, sprawi, że te ostatnie się nie rozwiną. Z kolei u kwiatów za bardzo rozwiniętych szybko opadną płatki.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *