Na przełomie kwietnia i maja zakwita epimedium. W tym czasie jego delikatne kwiatki, często swoim wyglądem przypominające pajączki, wyrastają na sztywnych lodyżkach prawie równocześnie z listowiem. Dla epimediów okresowe letnie susze i mroźne zimy to żadne wyzwanie. Ich delikatna uroda i wczesny – jak na byliny termin kwitnienia, to kolejne atuty, które przemawiają za częstszym wprowadzeniem tych roślin do naszych ogrodów.

żółte kwiatki epimedium wynurzają się spośród liści
epimedium w czasie kwitnienia

Charakterystyka epimedium

Te wywodzące się z południa Europy oraz terenów wschodniej Azji rośliny, witają wiosnę w towarzystwie innych wczesnych kwiatów. Schowane w cieniu drzew i krzewów, taktownie ustępują miejsca bylinom, które na rabatach grają pierwszoplanową rolę. Liście gatunków pochodzących z Azji zamierają jesienią, natomiast ich europejskie odpowiedniki posiadają wieczniezielone lub zimozielone ulistnienie. Wczesną wiosną to ostatnie zostaje zastąpione przez świeże liście, których kolorystyka to dodatkowa zaleta epimedium. Częste przebarwienia w kolorach brązu, miedzi, a nawet łososiowe nuty przyciągają wzrok obserwatora. Również kwiaty przykuwają uwagę : wyrastają na pochylonych lub wyprostowanych pędach, a ich kolory to cała paleta barw. Spotkamy tutaj: biel, odcienie żółci, pomarańcz, aż po róż, lila oraz fiolet. Są również odmiany dwubarwne: różowo-czerwone, biało-żółte, czy różowo-żółte.

Wymagania uprawowe

Niektóre gatunki całkiem dobrze radzą sobie w słońcu, choć ceni się je zwłaszcza za wysoką tolerancję na częściowy oraz rozproszony cień. Co do podłoża, preferują żyzną glebę, przepuszczalną i bogatą w próchnicę.

Pielęgnacja i rozmnażanie epimedium

Wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe liście, powinno się usunąć te stare, zeszłoroczne. Jeśli posadzisz rośliny na nowe miejsce jesienią, pamiętaj o zabezpieczeniu ich warstwą ściółki w postaci suchych liści lub kory drzew iglastych. To uchroni je przed przemarznięciem. W pierwszych latach po posadzeniu, zaraz po usunięciu zeszłorocznych liści, dostarcz roślinie nawozu w postaci kompostu, i w przypadku suszy nie zapomnij o podlewaniu roślin, aby się dobrze ukorzeniły. Z biegiem czasu kępy epimedium nie wykazują tendencji do ogołacania się od środka, więc nie wymagają odmłodzenia poprzez podział. Jeśli chciałbyś rozmożyć te piękne rośliny, najlepiej jeśli zaraz po kwitnieniu podzielisz stare kępy. Pomocny będzie tu ostry szpadel, ponieważ dorosłe egzemplarze tworzą mocno zdrewniałe struktury kłączy. Epimedia nie zawiązują nasion, co automatycznie wyklucza możliwość otrzymania nowych roślin z siewu.

Zastosowanie

Epimedia to niezastąpione rośliny do zagospodarowania suchych stanowisk i zadarniania większych, częściowo zacienionych lub znajdujących się w rozproszonym cieniu powierzchni. Spodziewany efekt, jeśli chodzi o zadarnienie, osiągniesz po około trzech do czterech latach od posadzenia. Młode, świeżo posadzone rośliny potrzebują około roku, aby się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Epimedium świetnie radzi sobie z chwastami, zagłuszając je. Kwiaty epimediów można zrywać do bukiecików – mają sztywne łodyżki i długo zachowują świeżość w wazonie. Rośliny bardzo dobrze prezentują się w naturalistycznych nasadzeniach. Ciekawym towarzystwem będą dla nich zawilce leśne, funkie czy pierwiosnki. Na uwagę, jako sąsiedztwo, zasługują również paprocie, ułudki czy brunnery.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *