Konwalie tworzą łany zielonych liści, spod których wiosną wyrastają grona niewielkich dzwonkowatych kwiatów. Konwalia majowa – łac. Convallaria majalis kwitnie w maju, o czym informuje nas właśnie drugi człon nazwy – majalis. Kwiaty o pięknym, charakterystycznym zapachu niestety nie zdobią rośliny zbyt długo. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby uznać tę bylinę za jedną z najcenniejszych roślin okrywowych.

białe dzwoneczki kwitnącej konwalii majowej
konwalie preferują lasy liściaste

Jakiego stanowiska wymagają konwalie

Konwalie preferują stanowiska półcieniste. W naturze, w warunkach Polski, zamieszkują przede wszystkim lasy mieszane oraz liściaste ( bukowe oraz dąbrowy). Na terenach chłodniejszych – Polska północno-wschodnia zasiedlają obrzeża lasu, gdzie mogą liczyć na więcej dającego ciepło słońca. Jeżeli w ogrodzie posadzisz je w zacienionym miejscu oraz żyznym i wilgotnym podłożu – konwalie zareagują utworzeniem bujnego, ciemnozielonego ulistnienia, za to ich kwitnienie zostanie mocno ograniczone. I odwrotnie – gdy zapewnisz roślinom więcej słońca (półcień) – liście będą drobniejsze i jaśniejsze, za to pojawi się o wiele więcej kwiatostanów. Podsumowując – kwitnienie będzie obfitsze, gdy zapewnisz im więcej światła. (uwaga! – stanowisko z większą ilością światła nie jest równoznaczne ze stanowiskiem w pełnym słońcu- tam konwalie będą źle rosły, poddawane działaniom palących promieni). Jeśli chodzi o warunki glebowe: byliny te są bardzo tolerancyjne. Suche i mało żyzne gleby im nie przeszkadzają. W przypadku długotrwałej suszy należy rośliny podlewać.

Nawożenie roślin

Jeśli przyjrzysz się warunkom, w jakim konwalie rosną w naturze – prawdopodobnie wyciągniesz właściwe wnioski odnośnie ich uprawy. Rozkładająca się materia organiczna w postaci ściółki, wzbogacana każdego roku o kolejne warstwy opadających z drzew liści, gałązek czy owoców – to środowisko, w którym te rośliny rosną i kwitną nieprzerwanie rok do roku. Można zatem postawić tezę, że konwalie nie wymagają dodatkowego nawożenia mineralnego. Jeśli je zastosujemy w nadmiarze – spowodujemy rozrośnięcie się kłączy i liści, a to wszystko kosztem zawiązywania pąków kwiatowych. Jeśli podsypiesz rośliny kompostem lub ziemią liściową – zapewnisz im wystarczające warunki dla ich wzrostu i kwitnienia.

Jak rozmnażać konwalie

Ze względów praktycznych rozmnażamy te rośliny prawie wyłącznie wegetatywnie, czyli przez podział. Rozmnażanie przez nasiona ( generatywne) jest możliwe, ale tak otrzymane rośliny zakwitną dopiero po paru latach. Jesienią, w październiku, możemy podzielić konwalie. Kłącza podważamy ostrożnie widłami amerykańskimi i dzielimy na ok 10 cm odcinki. Każda część powinna posiadać przynajmniej jeden do dwóch pąków. Kłącza sadzimy do podłoża wzbogaconego kompostem, ziemią liściową lub obornikiem. Przez pierwsze dwa tygodnie kontrolujemy wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewamy. Im gęściej posadzimy rośliny, tym szybciej uzyskamy zwartą grupę konwalii. Posadzone jesienią kłącza mają szansę dobrze się ukorzenić i dobrze przetrwać zimę. Niektóre rośliny zakwitną już na wiosnę. Konwalia jest rośliną ekspansywną. Trafiając na korzystne warunki do rozwoju może wypierać inne gatunki. Aby trzymać ją w ryzach możesz wkopać w ziemię bordery, które ograniczą rozrost korzeni lub też uprawiać ją w dużych pojemnikach.

Zastosowanie

Konwalie są doskonałymi roślinami do uprawy pod krzewami i drzewami, np. w towarzystwie paproci. Ze względu na delikatny zapach i filigranową budowę doskonale nadają się na malutkie wiosenne bukieciki. Popularne w wiązankach ślubnych. Wcześniej wspomniałam już o uprawie w większych pojemnikach lub doniczkach, których zaletą jest mobilność – zawsze masz możliwość postawienia ich w innym miejscu – tym, które akurat pragniesz ozdobić. Olejki eteryczne z kwiatów konwalii wykorzystywane są w perfumerii oraz kosmetyce.

konwalie przewiązane rafią
konwalie nadają się na kwiat cięty

Roślina trująca – roślina lecznicza

Z kwiatów i liści konwalii pozyskuje się przed kwitnieniem surowiec do produkcji nalewek, z których następnie sporządza się krople nasercowe. Jako rośliny lecznicze konwalie uprawia się na specjalnych plantacjach. Zrywając kwiaty do wazonu musisz uważać, aby dzieci i zwierzęta nie piły z niego wody, ponieważ konwalie po pewnym czasie uwalniają trujące glikozydy do wody, w której stoją. Zbierając wiosną, np. w lesie, czosnek niedźwiedzi musisz szczególnie uważać, aby nie pomylić jego liści z liśćmi konwalii,( która jeszcze w tym czasie nie kwitnie). O tym jak odróżnić od siebie te dwie rośliny piszę tutaj.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *