Chociaż lista zawierająca rośliny do cienia jest całkiem spora, bez zastanowienia potrafimy wymienić najczęściej jedynie parę z nich. Większość z nas wspomni przede wszystkim o funkiach, paprociach czy żurawkach. Ktoś dorzuci jeszcze brunerę i barwinka. Tymczasem grupa gatunków preferujących stanowiska pozbawione bezpośredniego nasłonecznienia jest całkiem pokaźna. W poniższym artykule chciałabym przedstawić te trochę mniej popularne. Łączy je wspólny mianownik – wszystkie wymienione rośliny kwitną w okresie wiosennym.

rośliny do cienia w wiosennej odsłonie

Telima wielkokwiatowa ( Tellima grandiflora )

Ta spokrewniona z żurawką roślina ( obie należą do rodziny skalnicowatych – Saxifragaceae ) jest do niej łudząco podobna. Bogactwa kolorów liści może jednak telima żurawce jedynie pozazdrościć. Pod tym względem ta pierwsza prezentuje się po prostu skromnie – liście mają kolor wyłącznie jasnozielony. Jednak w swojej jesiennej odsłonie liście telimy chociaż w niewielkim stopniu próbują dorównać swojej krewniaczce, przybierając pomarańczowo – czerwony odcień. Kwiaty telimy są z kolei zielonkawobiałe, o nitkowatych, strzępiastych płatkach, które czerwienieją podczas przekwitania. ( Roślina kwitnie na przełomie maja i czerwca ). Docelowa wysokość telimy to 50-70 cm. Bylina wymaga wilgotnego podłoża i dobrze poradzi sobie w przeciętnej ogrodowej glebie. Telima z łatwością rozmnaża się przez samosiew, z biegiem czasu tworząc bardzo dekoracyjne, zwarte łany o zwiewnych, ażurowych kwiatostanach.

rośliny do cienia - telima wielkokwiatowa ma jasnozielone liście
telima wielkokwiatowa

Mukdenia Rossa „Karasuba”( Mukdenia rossii, Aceriphyllum rossii )

Na przełomie kwietnia i maja mukdenię zdobią śnieżnobiałe kwiaty, wyglądem przypominające zatrwian tatarski. Liście są duże, dłoniaste. Początkowo zielone ulistnienie, przybiera z biegiem czasu czerwonawe zabarwienie. Kluczowa dla przebarwiania się liści jest długość ekspozycji rośliny na słońce – jego optymalna, dzienna dawka wynosi od 4-6 godzin. Liście roślin poddanych jego ciągłemu działaniu mogą się przypalać, zaś te niedostatecznie naświetlone pozostaną stale zielone. Sama roślina rozwija się stosunkowo wolno, osiągając docelowo 30-40 cm wysokości. Gleba pod uprawę mukdenii powinna być lekko wilgotna, a w razie upałów nie możesz zapomnieć o podlewaniu byliny.

rośliny do cienia - mukdenia rossi ma białe kwiaty
mukdenia rossii w trakcie kwitnienia

żywokost sercowaty ( Symphytum cordatum ) – przykład rośliny do cienia

Kwitnie na przełomie kwietnia i maja tworząc ciekawe tło dla np. botanicznych gatunków tulipanów o żółtych kwiatach ( mój typ to tulipan Golden Tango – grupa: greigii, o wys. 20-25 cm). Sam żywokost jest również niewysoki, bo dorasta do około 30 cm. Jego kremowobiałe kwiaty, tak jak kwiaty żywokostu lekarskiego, przyciągają liczne owady zapylające. Roślina dosyć szybko się rozrasta. Innymi słowy – jeśli szukasz rośliny zadarniającej – będzie to doskonały wybór. Oczywiście, z drugiej strony w małych ogrodach ta cecha żywokostu może stać się jego wadą. W takim wypadku trzeba kontrolować jego rozprzestrzenianie się. Z wszystkich gatunków żywokostów możemy przyrządzać cenny nawóz do podlewania roślin kwitnących i owocujących. Tak zwana gnojówka z żywokostu jest cennym źródłem potasu, bardzo potrzebnego roślinom w trakcie zawiązywania pąków kwiatowych, a później ( np. u pomidorów ) owoców.

rośliny do cienia - żywokost sercowaty ma kremowobiałe kwiaty
żywokost sercowaty kwitnie na przełomie kwietnia i maja

Rośliny do cienia – podsumowanie

Wszystkie przedstawione powyżej rośliny do cienia wymagają stale lekko wilgotnej gleby. Ich okres kwitnienia przypada na wiosnę – żywokostu i mukdenii na przełomie kwietnia i maja, telimy odpowiednio w maju i czerwcu. Telima i żywokost są świetnymi roślinami do pokrywania większych powierzchni. W przeciwieństwie do nich mukdenia rozrasta się dosyć wolno. Te trzy byliny to oczywiście nie koniec bogatej propozycji roślin nadających się do obsadzenia cienistych powierzchni ogrodu. Już wkrótce przedstawię następne gatunki.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *