Kwiaty wiosenne kwitnące najwcześniej

Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować swój ogród, aby już od przedwiośnia zachwycał, pomyśl o drobnych kwiatach wiosennych. Są cenne i warte uwagi, ponieważ nie tylko wprowadzają zdecydowane plamy koloru do szarego jeszcze otoczenia, lecz także poprawiają nam samopoczucie. Obcowanie z przyrodą, która dopiero budzi się do życia jest zatem świetnym sposobem na obniżki nastroju. Poznaj trzy najwcześniej kwitnące zwiastuny wiosny.

Drobne kwiaty wiosenne

Przebiśniegi, krokusy i mało jeszcze popularne ranniki to dobre rozwiązanie, aby nasz ogród cieszył oczy już wtedy, gdy główne przebudzenie przyrody dopiero ma nastąpić. Białe przebiśniegi, tworzące z roku na rok coraz większe kobierce czy żółte plamy ranników są również dlatego tak efektowne, bo dobrze widoczne spod nagich w tym okresie drzew oraz krzewów liściastych, pod którymi najchętniej rosną. Kolorowe krokusy najlepiej prezentują się na trawnikach oraz słonecznych rabatach.

Przebiśnieg ( Galanthus nivalis)

śnieżyczki przebiśnieg, bo taka jest prawidłowa nazwa, to drobne rośliny cebulowe, które najlepiej rosną w żyznej i wilgotnej glebie. Podłoże nie powinno być podmokłe zimą, bo może to doprowadzić do gnicia cebul. Gdy kwitną ( od lutego do kwietnia) ucieszy je słońce, latem zaś chętnie schowają się w ożywczym cieniu. Stanowisko pod drzewami i krzewami liściastymi będzie zatem dla nich optymalne. Są odporne na choroby.

Przebiśnieg ( Galanthus nivalis)

Krokus wiosenny ( Crocus vernus)

Białe jak przebiśniegi, żółte jak rannniki czy fioletowe w różnym odcieniu tego koloru. Są także odmiany dwubarwne. Takie są właśnie jedne z najpopularniejszych kwiatów przedwiośnia – krokusy. W nasadzeniach naturalistycznych doskonale prezentują się posadzone swobodnie na krawędzi trawnika (ale pamiętaj,że trawa w tym miejscu nie powinna być koszona do momentu zaschnięcia liści, czyli końca maja lub do czerwca ), gdy chcemy utrzymać je w ryzach- na obrzeżu rabaty. Najlepiej rosną w miejscach, które zarówno w porze ich kwitnienia,( marzec-kwiecień) jak i w lecie są suche i ciepłe.

Krokus wiosenny ( Crocus vernus)

Rannik zimowy ( Eranthis hyemalis)

Optymistyczne w kolorze, urokliwe w kształcie- po prostu ranniki. Baletnice w zielonych spódniczkach, wkraczające z otymizmem w szarość przedwiośnia. Zakwitają po ostatnich przebiśniegach a przed pierwszymi krokusami. Jedna z niewielu roślin cebulowych rozmnażających się szybko również za pomocą nasion, w czym pomagają jej uczynne mrówki. Liście u tego gatunku pojawiają się po kwitnieniu i zasychają w maju.

Rannik zimowy ( Eranthis hyemalis)

Kwiaty wiosenne jako źródło pokarmu dla zapylaczy

Już na przełomie lutego i marca, gdy temperatury dnia wzrosną do poziomu 10 stopni, zaczynają swe pierwsze pozimowe loty pszczoły i trzmiele. Kwiaty krokusów, przebiśniegów czy ranników są dla nich doskonałym i bardzo cennym pożywieniem, zapewniając nektar i pyłek. Kwitnące krokusy to w marcu pokarm dla motyli rusałek.

Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe

Głębokość sadzenia zależy od dwóch czynników: wielkości cebuli lub bulwy oraz rodzaju gleby.

Cebule sadzimy na głębokości odpowiadającej ich dwu lub trzykrotnej wysokości: przebiśniegi oraz krokusy( mowa tu bulwocebulach) sadzimy na głębokości około 6 cm, natomiast kuliste bulwy rannika płycej – na głębokości ok 4 cm.Jeśli chodzi o podłoże – na glebach lekkich zawsze nieco głębiej niż na glebach cięższych. Gleby mało przepuszczalne należy rozluźnić dodając mieszankę piasku i kompostu. Zostanie rozbita wówczas struktura ciężkiej gleby, skutkując m.in. lepszym dostępem powietrza i wody do korzeni roślin ,a te z kolei lepiej będą mogły pobierać składniki pokarmowe.

Dla osiągnięcia pożądanego efektu wizualnego wszystkie trzy rośliny sadzimy w dużych grupach.

Praktycznym rozwiązaniem jest sadzenie w specjalnie przeznaczonych do tego celu koszyczkach. Zapobiega to uszkodzeniu cebul podczas ich wykopywania czy przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. W ten sposób ustrzeżemy też nasze cebule przed zjedzeniem ich przez gryzonie.

Termin sadzenia, odczyn gleby

Najlepszą porą sadzenia jest połowa września do połowy października. Posadzone wówczas cebule zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Rośliny cebulowe preferują podłoże o odczynie obojętnym. W przypadku zbyt kwaśnych gleb, należy je wzbogacić wapnem.

Pielęgnacja

Gatunki rosnące w cieniu, czyli przebiśniegi i ranniki można co roku zasilić ziemią liściową. To im w zupełności wystarczy. Bulwocebule oraz bulwy wczesnowiosennych gatunków nie muszą być wykopywane co roku. Wystarczy, jeśli co parę lat ( 3-4 lata) rozdzielimy zbyt gęsto rosnące rośliny.

Jeśli chciałbyś wnieść do swojego domu lub mieszkania odrobinę wiosny z ogrodu, możesz wykopać kępę przebiśniegów z bryłą ziemi i umieścić w doniczce lub misie z drenażem. Pamiętaj tylko o zapewnieniu roślinom światła i chłodu. Po przekwitnięciu przesadź z powrotem do ogrodu i podlej.

Ogród – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2021 (homebook.pl)

Comments (2)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *