Jeśli sądzisz, że aby z powodzeniem uprawiać wiosenne kwiaty cebulowe, wystarczy posadzić do ziemi cebule i bulwy i po prostu o nich zapomnieć, popełniasz błąd. Ta grupa roślin, jak zresztą każda inna, wymaga pielęgnacji przez cały sezon wegetacyjny. Ale to przecież żaden powód do zmartwienia. Obfite, coroczne kwitnienie będzie nagrodą za poniesione przez Ciebie nakłady pracy. Co zatem powinieneś robić, aby uzyskać spektakularne efekty?

wiosenne kwiaty cebulowe w kolorach białym i różowym
rabata z wiosennymi kwiatami cebulowymi

Wiosenne kwiaty cebulowe i ich nawożenie

Być może często zadajesz sobie pytanie, czy nawożenie roślin cebulowych jest w ogóle potrzebne. Odpowiedź brzmi twierdząco. A to dlatego, że dostarczone w postaci nawozów składniki pokarmowe potrzebne są roślinie nie tylko do obfitego i długiego kwitnienia, lecz również do późniejszego wytworzenia dorodnych cebul i bulw, które zapewnią nam kwiaty w następnym sezonie. Bardzo ważne jest tu trzymanie się zaleceń producenta odnośnie wielkości dawek. Więcej nawozu nie oznacza lepiej dla rośliny, a wręcz odwrotnie. Poza tym po zakończeniu kwitnienia bezwzględnie należy zaprzestać nawożenia, aby rośliny mogły wejść w okres spoczynku. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, rośliny cebulowe można podzielić na dwie grupy:

  • tulipany, narcyzy, hiacynty, szachownice, czosnki ozdobne – są to rośliny o wysokich wymaganiach. Pierwsze nawożenie stosuje się, gdy rośliny rozpoczną wzrost wiosną, drugą dawkę podaje się tuż przed kwitnieniem.
  • drobnocebulowe- nie wymagają nawożenia wiosennego lub możesz je ograniczyć do jednej dawki (podanej, gdy ziemia zacznie rozmarzać i zaczną z niej wyrastać liście). Tym roślinom w zupełności wystarczy dobrze przygotowane, bogate w materię organiczną podłoże.

Jeśli jesteś posiadaczem żyznej gleby, nie musisz często używać nawozów mineralnych. Podłoże bogate w próchnicę, systematycznie wzbogacane kompostem, nie wymaga stałych dawek nawozów sztucznych. Z kolei gleby słabe dobrze jest zasilić nawozami mineralnymi również w okresie jesiennym.

Podlewanie

Wiosenna aura może być bardzo różna. Nie tak rzadko mamy już w tym czasie do czynienia z okresami suszy. Kwietniowe wzrosty temperatury, mające miejsce w okresie intensywnego wzrostu roślin, wymuszają na nas podlewanie. Powinno ono być niezbyt częste, za to obfite, by woda dotarła do korzeni. Podczas nawadniania nie lej wody na roślinę z góry, mocząc liście i kwiaty, lecz bezpośrednio pod roślinę. Jeśli uprawiasz wiosenne kwiaty cebulowe w donicy, powinieneś od momentu ich posadzenia, na bieżąco kontrolować wilgotność podłoża. Na tak ograniczonej powierzchni rośliny nie tylko częściej cierpią z powodu niedostatku wody, lecz także ich cebule i bulwy mogą być narażone na gnicie, gdy pogoda jest zbyt wilgotna. Z tego powodu pojemniki z roślinami cebulowymi dobrze jest umieścić na czas zimy pod zadaszeniem. Oby tylko nie były to pomieszczenia ze zbyt wysoką temperaturą, ponieważ cebule wiosennych kwiatów potrzebują okresu chłodu, aby wykształcić pąki kwiatowe.

Ogławianie roślin i usuwanie liści

U tulipanów, narcyzów, hiacyntów oraz szafirków pozostawienie na roślinie przekwitłych kwiatostanów i będące konsekwencją tego tworzenie się nasion osłabia przyrost cebul. Aby temu przeciwdziałać, zaraz po kwitnieniu, usuń wierzchołki pędów kwiatowych, ale pozostaw łodygi. Zabiegu usuwania kwiatostanów nie musisz przeprowadzać u kwiatów drobnocebulowych. Na pewno często kusi cię, aby usuwać liście, które po przekwitnięciu roślin ( u czosnków ozdobnych na krótko przed kwitnieniem) zaczynają żółknąć. Nie rób tego, ponieważ są one ( jak i wspomniane wcześniej łodygi) potrzebne do fotosyntezy. W wyniku tego procesu rośliny tworzą niezbędne dla siebie substancje pokarmowe. Również z tego samego powodu zrywając kwiaty tulipanów do wazonu, pozostaw na roślinie przynajmniej dwa dolne liście. Liście i łodygi niech zostaną na roślinie aż do momentu ich zżółknięcia, co trwa około sześciu tygodni. Najlepszym rozwiązaniem, mającym na celu zamaskowanie nieatrakcyjnych roślin, jest posadzenie przed nimi bylin. W tej roli bardzo dobrze odnajdują się bodziszki oraz kocimiętka, które szybko zasłonią nieciekawy widok.

Wiosenne kwiaty cebulowe – zabiegi dodatkowe

Nie zapomnij o regularnym odchwaszczaniu rabat. Chwasty w każdym przypadku konkurują z roślinami ozdobnymi o wodę, składniki pokarmowe, a nawet światło. W przypadku roślin cebulowych możesz spotkać się z zawirusowanymi egzemplarzami. U tulipanów można je rozpoznać po pstrokatych kwiatach oraz podłużnych plamach na liściach. Rośliny zawirusowane to rośliny chore, które należy usuwać, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *